New Bern Wins 4th Straight 4A Track Title
Hendrix
Hendrix
NCHSAA
Posted May 24, 2009


GREENSBORO --- Anthony Hendrix participated in three winning events on Saturday to lead New Bern to its fourth consecutive team title in the North Carolina High School Athletic Association state 4-A men's track and field championships at the Irwin Belk Track on the campus of North Carolina A&T State University.

Hendrix won the 800 meters and ran a leg on both the victorious four by 400 and four by 800 meter relay teams as the Bears recorded 46 points, six better than runner-up Winston-Salem Mount Tabor.

Hunter Furr led the Mount Tabor effort by winning both the 100 and 200 meters and anchoring the first-place four by 100 relay team. He earned the meet's Most Valuable Performer award.

Cary Green Hope and Southeast Raleigh tied for third with 32 points, followed by West Charlotte (29) and Mallard Creek (27). Sophomore Eric Winfrey of Fayetteville Douglas Byrd took first in the 400 and was second to Furr in the 200. Tyler Shatley of East Burke, who is headed to Clemson on a football scholarship and two weeks ago was named the Male Athlete of the Year by the NCHSAA, won the shot put with a heave of 59 feet, nine inches.

Southeast Raleigh's balance and strength in the relays propelled it to the team title in the women's meet, its second in the past four years, and past a host of Mecklenburg County teams. Southeast tallied 54 points to 48 for runner-up Charlotte Myers Park.

Matthews David Butler, the defending team champion, was third with 46 points followed in order by West Charlotte (36), Charlotte Harding University (32) and North Mecklenburg (28).

Southeast Raleigh won both the four by 100 and four by 200 relays while senior Chrishawn Williams helped her team toward the crown by capturing first in the long jump and second in the triple jump.

Nyosha Bryant of West Charlotte was the meet MVP as she earned first in both the 100 and 200 meters. For the second consecutive year, Matthews David Butler's Aslynn Halvorson swept both the discus and shot put titles.

Wendy's is the presenting sponsor of the NCHSAA sports program.

Women's 100 Meter Dash Preliminaries
1, Weathers, Dominique, Vance, Z. B., 11.90Q, w:-1.2. 2, Bryant, Nyosha, West Charlotte, 11.95Q, w:-1.5. 3, Johnson, Varonica, Myers Park, 12.01Q, w:-1.5. 4, McCoy, Ashley, New Hanover, 12.07Q, w:-1.2. 5, Murphy, Alexis, Holly Springs, 12.13Q, w:-1.5. 6, Eley, Paige, Leesville Road, 12.26Q, w:-1.2. 7, Scott, Ebony, SE Raleigh, 12.35Q, w:-1.2. 8, Tyson, Zakiya, Jordan, 12.38Q, w:-1.5. 9, Downing, Tiffanie, Millbrook, 12.39, w:-1.2. 10, Pryor, Santese, Jordan, 12.47, w:-1.2. 11, Gore, La'Creesha, East Gaston, 12.52, w:-1.5. 12, Whitaker, Michelle, SE Raleigh, 12.62, w:-1.5. 13, Dalton, Destiny, Mount Tabor, 12.73, w:-1.2. 14, Gulley, Lauren, Mallard Creek, 12.80, w:-1.5. 15, Tapper, Naya, West Mecklenburg, 12.93, w:-1.5. 16, Dreher, Ashley, Crest, 13.06, w:-1.2.

Women's 100 Meter Dash Finals
(w: -1.3) 1, Bryant, Nyosha, West Charlotte, 11.92. 2, Johnson, Varonica, Myers Park, 12.03. 3, Weathers, Dominique, Vance, Z. B., 12.05. 4, Murphy, Alexis, Holly Springs, 12.15. 5, McCoy, Ashley, New Hanover, 12.21. 6, Scott, Ebony, SE Raleigh, 12.28. 7, Eley, Paige, Leesville Road, 12.32. 8, Tyson, Zakiya, Jordan, 12.58.

Women's 200 Meter Dash Preliminaries
1, Johnson, Varonica, Myers Park, 24.32Q, w:-0.8. 2, Bryant, Nyosha, West Charlotte, 24.50Q, w:-1.6. 3, Murphy, Alexis, Holly Springs, 24.37Q, w:-0.8. 4, Gore, La'Creesha, East Gaston, 24.89Q, w:-1.6. 5, Weathers, Dominique, Vance, Z. B., 24.47Q, w:-0.8. 6, Eley, Paige, Leesville Road, 25.02Q, w:-1.6. 7, Tyson, Zakiya, Jordan, 25.04Q, w:-0.8. 8, McCoy, Ashley, New Hanover, 25.26Q, w:-1.6. 9, Scott, Ebony, SE Raleigh, 25.11, w:-0.8. 10, Pryor, Santese, Jordan, 25.48, w:-1.6. 11, Burton, Brittany, Person, 25.51, w:-1.6. 12, Morrison, Breahna, Weddington, 25.74, w:-0.8. 13, Campbell, Kristen, North Forsyth, 26.11, w:-1.6. 14, Williams, Javius, East Mecklenburg, 26.82, w:-0.8. 15, Eley-O'Reilly, Sanura, Britt, Jack, 27.68, w:-1.6. --, Gulley, Lauren, Mallard Creek, DQ, w:-0.8.

Women's 200 Meter Dash Finals
(w: -1.3) 1, Bryant, Nyosha, West Charlotte, 24.12. 2, Weathers, Dominique, Vance, Z. B., 24.39. 3, Eley, Paige, Leesville Road, 24.59. 4, Johnson, Varonica, Myers Park, 24.64. 5, McCoy, Ashley, New Hanover, 24.65. 6, Murphy, Alexis, Holly Springs, 24.67. 7, Tyson, Zakiya, Jordan, 25.13. 8, Gore, La'Creesha, East Gaston, 25.14.

Women's 400 Meter Dash Preliminaries

1, Eley-O'Reilly, Sanura, Britt, Jack, 54.90Q. 2, Goggins, Aiesha, Riverside, 55.27Q. 3, Morrison, Breahna, Weddington, 56.67Q. 4, Curcio, Ellen Ann, Kell, Ardrey, 56.75Q. 5, Faulcon, Aalayah, Southern Durham, 57.16Q. 6, Houston, Ciara, Broughton, 57.59Q. 7, Omile, Alyssa, Enloe, 57.58Q. 8, Baptiste, Kristi, Smith, B. L., 57.81Q. 9, McLucas, D'Shawrna, Byrd, Douglas, 58.48. 10, Wilder, Jaleah, SE Raleigh, 58.63. 11, Dewberry, Taylor, Mount Tabor, 58.88. 12, Bridges, Kiara, Knightdale, 58.93. 13, Doucette, Looie, Reynolds, A. C., 59.47. 14, Williams, Stacey, North Mecklenbur, 1:01.15. 15, Williams, Javius, East Mecklenburg, 1:01.27. 16, Archie, Corinna, West Charlotte, 1:02.35.

Women's 400 Meter Dash Finals

1, Eley-O'Reilly, Sanura, Britt, Jack, 54.07. 2, Goggins, Aiesha, Riverside, 54.63. 3, Morrison, Breahna, Weddington, 56.35. 4, Curcio, Ellen Ann, Kell, Ardrey, 56.56. 5, Faulcon, Aalayah, Southern Durham, 56.77. 6, Omile, Alyssa, Enloe, 57.46. 7, Baptiste, Kristi, Smith, B. L., 58.76. --, Houston, Ciara, Broughton, DNF.

Women's 800 Meter Run
1, Deloache, Becca, Myers Park, 2:13.87. 2, Slatter, Maraya, West Johnston, 2:14.31. 3, Foshee, Deanna, Cary, 2:15.99. 4, Keen, Jocelyn, Fuquay-Varina, 2:18.47. 5, Kirkman, Destine', Harding Universi, 2:18.72. 6, Winfrey, Tyrah, Seventy-First, 2:18.74. 7, Foshee, Erin, Cary, 2:20.39. 8, Van Tassell, Jamie, Providence, 2:20.73. 9, Foote, Gayle, Apex, 2:21.26. 10, Montague, Kelly, West Johnston, 2:22.20. 11, Pollard, Lauren, West Johnston, 2:22.41. 12, Torres, Alyssa, Northwest Guilfo, 2:23.26. 13, Kapheim, Haley, Weddington, 2:23.29. 14, Sheperd, Korin, Mallard Creek, 2:23.73. 15, Johnson, Jourdan, Mount Tabor, 2:26.05. 16, Leak, Margaret, Mount Tabor, 2:29.84.

Women's 1600 Meter Run
1, Baskir, Carolyn, East Chapel Hill, 4:56.87. 2, Spano, Kimberly, North Mecklenbur, 5:00.54. 3, Leak, Margaret, Mount Tabor, 5:08.45. 4, Montague, Kelly, West Johnston, 5:09.06. 5, George, Samantha, Millbrook, 5:12.24. 6, Hollingsworth, Chelsea, Northwest Guilfo, 5:12.28. 7, Strapp, Lauren, Leesville Road, 5:12.86. 8, Bailey, Michelle, Garner, 5:13.15. 9, Hofmann, Allison, Myers Park, 5:17.00. 10, Torres, Alyssa, Northwest Guilfo, 5:17.86. 11, Magee, Katie, Enloe, 5:18.52. 12, Burton, Catherine, McDowell, 5:22.95. 13, Gellman, Alexa, Myers Park, 5:23.61. 14, Zizzi, Emily, Myers Park, 5:25.29. --, Slatter, Maraya, West Johnston, DNF. --, Schustrom, Lexie, Pinecrest, DNF.

Women's 3200 Meter Run
1, Spano, Kimberly, North Mecklenburg, 11:05.07. 2, Schustrom, Lexie, Pinecrest, 11:18.15. 3, Strapp, Lauren, Leesville Road, 11:19.65. 4, Jhabvala, Kersie, Apex, 11:20.88. 5, Hofmann, Allison, Myers Park, 11:24.77. 6, Gonzales, Stacey, Sanderson, 11:26.19. 7, Hollingsworth, Chelsea, Northwest Guilford, 11:27.23. 8, Barbour, Hannah, Watauga, 11:47.71. 9, Enright, Olivia, Green Hope, 11:58.11. 10, Matthews, Ashley, West Johnston, 12:00.07. 11, Hoover, Julia, Myers Park, 12:00.36. 12, Jackowski, Brianna, West Johnston, 12:02.57. 13, Johnson, Dana, South View, 12:03.85. 14, Campanaro, Samantha, Mount Tabor, 12:08.42. 15, Whittington, Courtney, Mount Tabor, 12:23.58. 16, Kramer, Kaitlyn, Kell, Ardrey, 12:38.24.

Women's 100 Meter Hurdles Preliminaries
1, Davis, Dannielle, SE Raleigh, 14.54Q, w:-0.1. 2, Carroll, Brittany, Harding University, 14.69Q, w:-1.6. 3, Tucker, Erin, Robinson, 14.76Q, w:-1.6. 4, Scott, Chantal, Wakefield, 15.11Q, w:-0.1. 5, Robinson, Victoria, Rose, J. H., 15.00Q, w:-1.6. 6, Jones, Kasey, Watauga, 15.15Q, w:-0.1. 7, Johnson, Tristine, Jordan, 15.27Q, w:-1.6. 8, Freeman, Jessica, West Charlotte, 15.43Q, w:-0.1. 9, Davis, Joanna, Holly Springs, 15.50, w:-0.1. 10, Moore, Meghan, Kell, Ardrey, 15.98, w:-0.1. 11, Gerald, Megan, Byrd, Douglas, 16.09, w:-1.6. 12, Gates, Ariel, Scotland, 16.21, w:-1.6. 13, Graves, Angela, Harding University, 16.58, w:-0.1. 14, Clodfelter, Ashlei, North Davidson, 16.65, w:-1.6. 15, Guy, Jasmine, West Charlotte, 17.09, w:-1.6. 16, Mangum, Krista, Sanderson, 18.82, w:-0.1.

Women's 100 Meter Hurdles Finals
(w: -0.2) 1, Carroll, Brittany, Harding Universi, 14.20. 2, Davis, Dannielle, SE Raleigh, 14.39. 3, Tucker, Erin, Robinson, 14.66. 4, Robinson, Victoria, Rose, J. H., 14.70. 5, Scott, Chantal, Wakefield, 15.01. 6, Johnson, Tristine, Jordan, 15.15. 7, Jones, Kasey, Watauga, 15.25. 8, Freeman, Jessica, West Charlotte, 15.61.

Women's 300 Meter Hurdles Preliminaries

1, Carroll, Brittany, Harding Universi, 43.85Q. 2, Whitfield, Emily, Panther Creek, 45.17Q. 3, Robinson, Victoria, Rose, J. H., 44.34Q. 4, Johnson,
Tristine, Jordan, 45.61Q. 5, Brazile, Briana, North Mecklenbur, 45.53Q. 6, Harrison, Keni, Clayton, 45.78Q. 7, Tucker, Erin, Robinson, 45.83Q. 8, Bygrave, Roshel, Millbrook, 46.42Q. 9, Davis, Joanna, Holly Springs, 46.16. 10, Pitts, Alexis, Mount Tabor, 46.42. 11, Stafford, Whitney, Reynolds, A. C., 47.56. 12, McKee, Erin, Reynolds, A. C., 47.97. 13, Davis, Alexis, SE Raleigh, 48.41. 14, Bell, Chante', Westover, 49.41. 15, Neville, Justine, Weddington, 50.22. 16, Martin, Shenita, Mount Tabor, 50.95.

Women's 300 Meter Hurdles Finals
1, Robinson, Victoria, Rose, J. H., 43.23. 2, Harrison, Keni, Clayton, 44.17. 3, Brazile, Briana, North Mecklenbur, 44.38. 4, Carroll, Brittany, Harding University, 44.47. 5, Whitfield, Emily, Panther Creek, 44.48. 6, Bygrave, Roshel, Millbrook, 46.45. 7, Johnson, Tristine, Jordan, 47.02. 8, Tucker, Erin, Robinson, 47.38.

Women's 4x100 Meter Relay
1, Southeast Raleigh (Whitaker, Michelle 11, Williams, Chrishawn 12, Davis, Dannielle 10, Scott, Ebony 11), 47.33. 2, Jordan (Perry, Alexis 09, Pryor, Santese 09, Goldman, Patrice 10, Tyson, Zakiya 11), 48.08. 3, West Charlotte (Guy, Jasmine 11, Bryant, Nyosha 12, Jones, Kimbreana 12, McDowell, Miashi 10), 48.34. 4, Millbrook (Townsend, Alyssa 10, Bygrave, Roshel 11, Alston, Giovanna 09, Downing, Tiffanie 12), 48.57. 5, Harding University (Harris, Laqueisha 10, McAdoo, Sydney 11, Harris, Latikia 10, Weathers, Cheaslei 10), 48.64. 6, Mount Tabor (Dalton, Destiny 09, Moore, Arielle 10, Delmonico, Mary Katherine 12, Martin, Shenita 12), 48.97. 7, Leesville Road (Jones, Sarah 12, Blackburn, Hailey 10, Eley, Paige 12, Odametey, Cathy 11), 49.42. 8, Vance, Z. B. (Grier, Pazara 11, Weathers, Dominique 10, Diggs, Brittany 11, Smith, Kelli 12), 49.45. 9, Northern Durham (Evans, Ebone 11, Monger, Brianna 10, Richard, Ashanti 10, Jackson, Shakira 09), 49.63. 10, Holly Springs (Dantzler, Avieanna 11, Davis, Joanna 12, Cotton, Vianka 11, Murphy, Alexis 09), 49.63. 11, Scotland (Tashonda, Marshall 09, Smith, Shantel 10, Gates, Ariel 10, Campbell,Ceairra 10), 49.64. 12, High Point Central (Thomasson, Sierra 11, Morgan, Nadia 12, Pegram, Caprisha 09, Woodley, Alexis 11), 49.87. 13, Alexander Central (Shuford, Brittany 11, Saddler, Courtney 11, Lackey, Lakendra 11, Smyre, Tasha 10), 50.23. 14, Kell, Ardrey (Hulbert, Savannah 09, Floyd, Cori 10, Bobb, Dontaya 11, Tuttle, Karsynn 11), 50.34. 15, Butler (McLeod, Erica 11, Davis, Melody 10, Jenkins, Gabrielle 10, Barrino, Jaquazha (Quay) 11), 51.90. 16, Britt, Jack (Daniels, Chelsea 10, Rivers, Cynette 12, Baker, Ericka 10, Staton, Quanlesha 12), 51.97.

Women's 4x200 Meter Relay
1, Southeast Raleigh 1:39.14. 2, Myers Park (Oweida, Nicole 12, Oweida, Mariel 12, Johnson, Varonica 10, Deloache, Becca 11), 1:40.73. 3, Millbrook (Bygrave, Roshel 11, Townsend, Alyssa 10, Alston, Giovanna 09, Downing, Tiffanie 12), 1:41.15. 4, Harding University (Davis, Lauren 12, Givens, Mia 11, Harris, Latikia 10, Weathers, Cheaslei 10), 1:42.83. 5, Leesville Road (Jones, Sarah 12, Blackburn, Hailey 10, Quirk, Kaitlyn 11, Eley, Paige 12), 1:42.91. 6, North Mecklenburg (Williams, Stacey 12, Lang, Lindsey 09, Jordan, Alexis 10, Brazile, Briana 11), 1:43.48. 7, Smith, B. L. (Wilkins, Shermell 10, Pryor, Shiniqua 11, Davis, Kerrie 11, Baptiste, Kristi 11), 1:43.57. 8, Vance, Z. B. (Grier, Pazara 11, Weathers, Dominique 10, Diggs, Brittany 11, Smith, Kelli 12), 1:43.72. 9, Riverside (Goggins, Aiesha 11, Stanley, Megan 09, Hollaway, Tierra 12, Jordan, Montrece 12), 1:44.47. 10, Britt, Jack (Hawkins, Arnetria 09, Rivers, Cynette 12, Baker, Ericka 10, Staton, Quanlesha 12), 1:45.23. 11, Seventy-First (Wilkerson, Ashley , Winfrey, Tyrah 12, Barnum, Destini 11, Smith, Carolyn 11), 1:45.32. 12, Butler (McLeod, Erica 11, Davis, Melody 10, Jenkins, Gabrielle 10, Bellissimo, Moriah 12), 1:46.13. 13, Reynolds, A. C. (Doucette, Looie 10, Earwood, Kayleen 12, Bradbury, Natalie 09, Gothberg, Emily 12), 1:46.22. 14, West Charlotte (Stafford, Sheandra , Archie, Corinna 09, Jones, Kimbreana 12, McDowell, Miashi 10), 1:46.23. 15, Scotland (Tashonda, Marshall 09, Easterling, Larcenia 09, Smith, Shantel 10, Campbell, Ceairra 10), 1:46.81. 16, Jordan (Abdelqader, Alia 12, Cash, Alexis 10, Goldman, Patrice 10, Pryor, Santese 09), 1:48.72.

Women's 4x400 Meter Relay
1, Millbrook (Downing, Tiffanie 12, Townsend, Alyssa 10, Malek, Jessie 10, Bygrave, Roshel 11), 3:53.54. 2, Kell, Ardrey (Little, Jalisha 11, Floyd, Cori 10, Tuttle, Karsynn 11, Curcio, Ellen Ann 11), 3:55.50. 3, Britt, Jack (Rivers, Cynette 12, Mays, Jasmine 12, Eley O'Reilly, Fionnghuala 10, Eley-O'Reilly, Sanura 11), 3:57.36. 4, Riverside (Goggins, Aiesha 11, Jordan, Montrece 12, Stanley, Megan 09, Hollaway, Tierra 12), 3:57.86. 5, Reynolds, A. C. (Doucette, Looie 10, Earwood, Kayleen 12, Bradbury, Natalie 09, Gothberg, Emily 12), 3:58.68. 6, Harding University (Carroll, Brittany 12, Davis, Lauren 12, Weathers, Cheaslei 10, Kirkman, Destine' 11), 3:59.31. 7, Smith, B. L. (Wilkins, Shermell 10, Pryor, Shiniqua 11, Davis, Kerrie 11, Baptiste, Kristi 11), 4:00.81. 8, North Mecklenburg (Williams, Stacey 12, Lang, Lindsey 09, Jordan, Alexis 10, Brazile, Briana 11), 4:01.48. 9, New Hanover (Harrison, Lachone 09, Sumpter, Tamiesha 10, Howell, Shelby 09, McCoy, Ashley 12), 4:02.02. 10, Mount Tabor (Martin, Shenita 12, Moore, Arielle 10, Pitts, Alexis 11, Dewberry, Taylor 11), 4:02.58. 11, Seventy-First (Barnum, Destini 11, Haskins, Raquel 11, Winfrey, Tyrah 12, Smith, Carolyn 11), 4:03.88. 12, Apex (Moore, Janay 11, Foote, Gayle 11, Thomas, Shannon 09, Brown, Jazmiene 10), 4:04.69. 13, Enloe (McAdams, Shamane 11, Gidron, Megan 10, Magee, Katie 12, Omile, Alyssa 09), 4:04.73. 14, Knightdale (McHenry, Tianna 10, Pittman, Asia 11, Hardesty, Deanna 10, Bridges, Kiara 11), 4:05.30. 15, Myers Park (Myrick, Rachel 12, Zizzi, Emily 10, Gelbach, Anna 09, Deloache, Becca 11), 4:07.05. 16, West Charlotte (Gillam, Kiarra , Guy, Jasmine 11, Archie, Corinna 09, McCorkle, Ashley 10), 4:12.76.

Women's 4x800 Meter Relay
1, Myers Park (Zizzi, Emily 10, Hofmann, Allison 12, Gellman, Alexa 12, Deloache, Becca 11), 9:11.20. 2, West Johnston (Matthews, Ashley 11, Montague, Kelly 11, Pollard, Lauren 09, Slatter, Maraya 12), 9:12.88. 3, Cary (Jordan, Sheridan 10, Foshee, Erin 10, Christensen, Jenna 10, Foshee, Deanna 10), 9:24.80. 4, Providence (Mattachini, Arden 09, Costa, Katelyn 11, Daileader, Shannon 12, Van Tassell, Jamie 11), 9:27.49. 5, Britt, Jack (Eley O'Reilly, Fionnghuala 10, Doughty, Ashlee 11, Mays, Jasmine 12), 9:32.94. 6, Watauga (Middlebrook, Hailey 09, Barbour, Hannah 09, Kanagy, Kristina 12, Schneider, Kayla 11), 9:41.46. 7, Weddington (Owens, Shannon 11, Martin, Shannon 10, Matson, Chelsea 10, Kapheim, Haley 11), 9:46.14. 8, Northwest Guilford (Hollingsworth, Chelsea 11, Kaat, Jessica 11, Rhodes, Taylor 09, Torres, Alyssa 09), 9:48.90. 9, Southeast Raleigh (Edmonds, Erin 10, Davis, Alexis 12, Worsley, Shakeria 10, Burnette, Jordan 12), 9:49.87. 10, Sanderson (DiVittorio, Maddie 10, Gonzales, Stacey 12, Ryan, Mary Katherine 10, Cook, Allison 11), 9:51.52. 11, Mallard Creek (Ruemmier, Jaclyn 09, Sheperd, Korin 12, Wilcox, Sara , Shetler, kaitlin 09), 10:04.45. 12, Green Hope (Colberg, Lauren 09, Enright, Olivia 10, Roos, Carly 12, Rossabi, Jessica 09), 10:10.95. 13, New Hanover (Thompson, Meagan 12, Howell, Shelby 09, Sciales, Brie 10,Norris, Emma 11), 10:16.20. 14, Davie County (Howell, Rachel 10, Tutterow, Caitlin 11, Hutchins, Kaitlyn 09, Tuthill, Emerald 11), 10:24.39. 15, East Chapel Hill (Grant, Elsbeth 12, Smith, Alison 10, Gildard, Claire , Mouravieva, Vlada 12), 10:31.67. 16, North Mecklenburg (Bishop, Kayln 09, Dukes, Carol 10, Lang, Lindsey 09, Spano, Kimberly 12), 10:44.47.

Women's High Jump
1, Burton, Brittany, Person, 5-06. 2, Johnson, Jessica, Northern Durham, J5-06. 3, Beck, Andrea, Mount Tabor, J5-06. 4, Burdick, Cassidie Cierra, Butler, 5-04. 5, Montgomery, Mary Theresa, Apex, J5-04. 6, Van Hulst, Jessica, Middle Creek, J5-04. 7, Smith, Kelli, Vance, Z. B., 5-02. 8, Trivette, Tara, Watauga, J5-02. 9, McLeod, Erica, Butler, 5-00. 10, Hayes, Madeline, Hopewell, J5-00. 10, Bell, Chante', Westover, J5-00. 12, Bellissimo, Moriah, Butler, J5-00. 12, Grady, Alyesha, New Hanover, J5-00. 14, Lanier, Emily, Holly Springs, 4-10. 14, Clausen, Devon, East Forsyth, 4-10. 16, Mitchum, Courtney, Holly Springs, J4-10.

Women's Pole Vault
1, Crawford, Cassie, Panther Creek, 11-06. 2, Wilson, Meredith, Reynolds, A. C., 11-00. 3, Wala, Ashley, Butler, 10-00. 3, Wyatt, Ashley, West Forsyth, 10-00. 3, Simmons, Emily, Clayton, 10-00. 6, Bussey, Torrey, Cary, J10-00. 7,Cook, Taylor, Watauga, J10-00. 7, Tracy, Kristina, Watauga, J10-00. 9, Simmons, Catie, Clayton, 9-06. 9, Franchi, Katherine, Wakefield, 9-06. 9, Mclean, Colleen, Riverside, 9-06. 12, Wieters, Hallie, West Forsyth, 9-00. 13, Fiorentino, Kimmy, Northwest Guilfo, 8-06. 13, Doss, Meghan, Ashley, 8-06. 15, Weibert, Ceci, Pinecrest, 8-00. --, Uzenski, Grace, East Forsyth, NH.

Women's Long Jump
1, Williams, Chrishawn, SE Raleigh, 19-04, w:+0.0. 2, Bryant, Nyosha, West Charlotte, 19-01, w:+0.0. 3, Hall, Alexis, Page, 18-02.25, w:+0.0. 4, Davis, Dannielle, SE Raleigh, 18-01.50, w:0.6. 5, Morgan, Nadia, High Point Centr, 17-01, w:2.9. 6, Perry, Alexis, Jordan, 16-10.25, w:1.3. 7, Daniels, Jazie, Page, 16-08.75, w:1.3. 8, Bryant, Tatyana, South View, 16-02.75, w:0.5. 9, Bellissimo, Moriah, Butler, 16-01.75, w:1.3. 10, Floyd, Cori, Kell, Ardrey, 16-00.75, w:2.0. 11, Moore, Monique, Rose, J. H., 15-04.50, w:1.9. 12, Childs, Jazmyne, Harding Universi, 15-02.25, w:0.7. 13, Hayes, Dimitris, East Mecklenburg, 15-01.50, w:0.2. --, Johnson, Jessica, Northern Durham, ND, w:NWI. --, McCoy, Ashley, New Hanover, ND, w:NWI. --, Hollaway, Tierra, Riverside, FOUL.

Women's Triple Jump
1, Daniels, Jazie, Page, 39-05.50, w:1.5. 2, Williams, Chrishawn, SE Raleigh, 38-10.25, w:1.3. 3, Hall, Alexis, Page, 38-08, w:1.0. 4, Johnson, Tristine, Jordan, 37-09, w:0.3. 5, Fonville, Johnique, New Bern, 37-00, w:1.7. 6, Morgan, Nadia, High Point Centr, 36-06.50, w:0.1. 7, Bell, Chante', Westover, 34-11, w:+0.0. 8, Harris, Laqueisha, Harding Universi, 34-09.50, w:+0.0. 9, Bobb, Dontaya, Kell, Ardrey, 34-04.25, w:0.5. 10, Bryant, Tatyana, South View, 34-03, w:1.0. 10, Lee, Gregsha', Southern Durham, 34-03, w:2.0. 12, Phillips, Jessica, Smith, B. L., 34-01.75, w:+0.0. 13, Wala, Ashley, Butler, 33-11.50, w:1.4. 14, Williams, Alexis, Sanderson, 33-07.25, w:+0.0. 15, Smith, Shantel, Scotland, 33-00, w:0.8. --, Mickle, Jasmine, Myers Park, DQ, w:+0.0.

Women's Shot Put
1, Halvorson, Aslynn, Butler, 44-02. 2, Watkins, Clair, Butler, 40-11. 3, Dunston, Jessica, Enloe, 40-07. 4, Blanks, Jessica, Seventy-First, 38-11. 5, Brown, Carthenia, Lumberton, 38-03.50. 6, Mickle, Jasmine, Myers Park, 37-10. 7, Chavis, Nicole, Lumberton, 37-07. 8, Suydam, Jasmine, Mallard Creek, 36-02.50. 9, Hooper, Falon, Davie County, 34-02. 10, Bellissimo, Moriah, Butler, 34-01. 11, Dunn, Aylssa, Enloe, 33-03.50. 12, Parker, Shantia, Jordan, 33-00. 13, Pearce, Kourtney, Fuquay-Varina, 32-11. 14, Emerson, Jaya, Hopewell, 32-04. 15, Archie, Aleisha, West Charlotte, 31-04.50. 16, Farmer, Tierra, Pine Forest, 30-06.25.

Women's Discus Throw
1, Halvorson, Aslynn, Butler, 139-07. 2, Watkins, Clair, Butler, 124-09. 3, Emerson, Jaya, Hopewell, 113-10. 4, Tugman, Jessica, East Mecklenburg, 113-08. 5, Moore, Katherine, Rose, J. H., 105-10. 6, Cuttino, Cheresa, Laney, 105-09. 7, Blanks, Jessica, Seventy-First, 104-08. 8, Archie, Aleisha, West Charlotte, 104-02. 9, Wilkes, Alonna, Smithfield-Selma, 103-11. 10, Odom, Royolando, Scotland, 101-10. 11, Dunn, Aylssa, Enloe, 96-00. 12, Hooper, Falon, Davie County, 94-02. --, Evans, Christina, Northern Durham, ND. --, Pearce, Kourtney, Fuquay-Varina, FOUL.

Men's 100 Meter Dash Preliminaries
1, Hunt, Torrance, Jordan, 10.67Q, w:-0.8. 2, Boyd, Jay, Ashbrook, 10.73Q, w:-0.8. 3, Furr, Hunter, Mount Tabor, 10.74Q, w:-0.8. 4, Major, Ben, Smith, E. E., 10.77Q, w:-0.8. 5, Powell, Landon, North Davidson, 10.78Q, w:-0.8. 6, Lawerance, Desmond, Southern Durham, 10.83Q, w:-0.8. 7, Stinson, Daure', Vance, Z. B., 10.86Q, w:-0.8. 8, Barren, Phillip, Athens Drive, 11.07Q, w:-0.8. 9, Kee, Kendall, Crest, 10.91, w:-0.8. 10, Snead, Joshua, Smithfield-Selma, 10.92, w:-0.8. 11, Jones, Jermaine, New Hanover, 11.10, w:-0.8. 12, Gamble, Adrien, Independence, 11.11, w:-0.8. 13, Johnson, Kaleb, Mount Tabor, 11.13, w:-0.8. 14, Williams, Keon, Providence, 11.14, w:-0.8. 15, Styron, Deshaun, New Bern, 11.19, w:-0.8. 16, baldwin, gary, Hoke, 11.21, w:-0.8.

Men's 100 Meter Dash Finals
(w: -2.1) 1, Furr, Hunter, Mount Tabor, 10.65. 2, Lawerance, Desmond, Southern Durham, 10.77. 3, Powell, Landon, North Davidson, 10.79. 4, Hunt, Torrance, Jordan, 10.80. 5, Major, Ben, Smith, E. E., 10.84. 6, Stinson, Daure', Vance, Z. B., 11.01. 7, Boyd, Jay, Ashbrook, 11.03. --, Barren, Phillip, Athens Drive, FS.

Men's 200 Meter Dash Preliminaries
1, Furr, Hunter, Mount Tabor, 21.66Q, w:0.3. 2, Lawerance, Desmond, Southern Durham, 21.93Q, w:-1.5. 3, Powell, Landon, North Davidson, 21.80Q, w:0.3. 4, Winfrey, Eric, Byrd, 21.96Q, w:-1.5. 5, Gamble, Adrien, Independence, 22.19Q, w:0.3. 6, Snead, Joshua, Smithfield-Selma, 22.21Q, w:-1.5. 7, Johnson, Kaleb, Mount Tabor, 22.24Q, w:-1.5. 8, Council, Johnnie, Leesville Road, 22.27Q, w:0.3. 9, Love, Gabe, Richmond, 22.32, w:-1.5. 10, Foster, Rob, Broughton, 22.40, w:0.3. 11, Bynum, Anthony, Hopewell, 22.41, w:-1.5. 12, Stevens, Emmanuel, Rose, J. H., 22.42, w:0.3. 13, Williams, Keon, Providence, 22.53, w:-1.5. 14, Debro, Josh, East Burke, 22.83, w:0.3. --, Diggs, Marcus, Richmond, DQ, w:0.3. --, Boyd, Jay, Ashbrook, DQ, w:-1.5.

Men's 200 Meter Dash Finals
(w: -1.0) 1, Furr, Hunter, Mount Tabor, 21.37. 2, Winfrey, Eric, Byrd, 21.54. 3, Lawerance, Desmond, Southern Durham, 21.64. 4, Powell, Landon, North Davidson, 21.86. 5, Johnson, Kaleb, Mount Tabor, 21.94. 6, Snead, Joshua, Smithfield-Selma, 22.08. 7, Gamble, Adrien, Independence, 22.18. 8, Council, Johnnie, Leesville Road, 22.40.

Men's 400 Meter Dash Preliminaries
1, Brooks, Connor, Northwest Guilfo, 48.22Q. 2, Hendrix, Andrew, New Bern, 48.79Q. 3, Winfrey, Eric, Byrd, 48.28Q. 4, Love, Gabe, Richmond, 49.19Q. 5, Murray, Shawn, Wakefield, 49.56Q. 6, Johnson, Chris, Mallard Creek, 49.58Q. 7, Shamburger, Aaron, Pinecrest, 49.82Q. 8, Foreman, Trip, Wakefield, 50.08Q. 9, Wright, Stanley, West Charlotte, 50.76. 10, Funny, Carl, West Mecklenburg, 51.04. 11, Bingham, Aaron, McDowell, 51.11. 12, Lee, Lavaedeay, Hillside, 51.15. 13, Hepburn, Sebastian, Britt, Jack, 51.36. 14, Johnson, Lamar, Vance, Z. B., 51.57. --, Boyd, Jay, Ashbrook, DNF.

Men's 400 Meter Dash Finals
1, Winfrey, Eric, Byrd, 47.77. 2, Brooks, Connor, Northwest Guilfo, 48.05. 3, Love, Gabe, Richmond, 48.08. 4, Hendrix, Andrew, New Bern, 49.04. 5, Murray, Shawn, Wakefield, 49.29. 6, Foreman, Trip, Wakefield, 49.63. 7, Johnson, Chris, Mallard Creek, 49.86. 8, Shamburger, Aaron, Pinecrest, 50.43.

Men's 800 Meter Run
1, Hendrix, Anthony, New Bern, 1:54.12. 2, Phronebarger, Tadarrin, West Charlotte, 1:54.93. 3, Reddick-Simmons, Paris, SE Raleigh, 1:55.81. 4, Moakley, Patrick, Green Hope, 1:56.46. 5, Teeter, John, East Forsyth, 1:56.52. 6, Rojas, Raphael, Kell, Ardrey, 1:57.01. 7, Sutter, Wes, Chapel Hill, 1:57.35. 8, Taylor, Alex, Providence, 1:57.92. 9, Merritt, Steven, Knightdale, 1:58.29. 10, Locklear, Jordan, Britt, Jack, 1:58.66. 11, Black, Alex, Mount Tabor, 1:59.70. 12, Phillips, Ammar, West Charlotte, 2:02.16. 13, Brace, Charles, Butler, 2:02.75. 14, Williams, Jonathan, South View, 2:04.40. 15, Wells, Cameron, South Mecklenbur, 2:11.25.

Men's 1600 Meter Run
1, Roshdy, Zak, Green Hope, 4:16.32. 2, Locklear, Jordan, Britt, Jack, 4:17.24. 3, Jones, Reidy, Broughton, 4:19.68. 4, Wells, Cameron, South Mecklenbur, 4:24.80. 5, Hefner, Scott, Green Hope, 4:27.29. 6, McNeil, Blake, Pine Forest, 4:27.59. 7, Zehnder, Kurt, SE Raleigh, 4:28.52. 8, Garrett, Chris, West Johnston, 4:29.56. 9, Dentamo, Getisso, Mallard Creek, 4:29.81. 10, Taylor, Alex, Providence, 4:33.81. 11, Crawford, Patrick, East Forsyth, 4:34.34. 12, Childress, John, Myers Park, 4:42.56. 13, Day, Taylor, Hopewell, 4:42.60. 14, Rogers, Michael, Ashbrook, 4:45.41. --, Gilland, Taylor, Chapel Hill, DNF. --, Neely, Jared, Mount Tabor, DNF.

Men's 3200 Meter Run
1, Gilland, Taylor, Chapel Hill, 9:01.68. 2, Abushouk, Mohammed, Cary, 9:12.36. 3, Neely, Jared, Mount Tabor, 9:23.75. 4, Spreitzer, Bryan, Green Hope, 9:28.21. 5, Williams, Blake, Northern Durham, 9:34.89. 6, Wofford, Charles, Hoggard, 9:43.97. 7, Christianson, Chase, Sanford, Terry, 9:50.28. 8, Sidlovsky, Patrick, Myers Park, 9:55.63. 9, Derlath, Stephen, Kell, Ardrey, 9:57.92. 10, Peffer, Eric, Northwest Guilfo, 10:03.84. 11, Boyles, Mason, Hoggard, 10:14.11. 12, Osborne, Daniel, Watauga, 10:28.09. 13, Kochy, Tim, Providence, 10:40.70. --, Peachee, Dakota, West Johnston, DNF. --, Crawford, Patrick, East Forsyth, DNF.

Men's 110 Meter Hurdles Preliminaries
1, Davis, Wayne, SE Raleigh, 13.85Q, w:-0.5. 2, Jackson, Lamont, Reynolds, R. J., 14.63Q, w:-1.4. 3, Nunley, Malcom, SE Raleigh, 14.66Q, w:-1.4. 4, Fleisher, Leon, Riverside, 14.82Q, w:-0.5. 5, Colon, Anthony, Broughton, 14.83Q, w:-1.4. 6, King, Bradley, East Burke, 15.08Q, w:-0.5. 7, Moore, Michael, South View, 15.12Q, w:-0.5. 8, Ragland, Sherman, Southern Durham, 15.22Q, w:-1.4. 9, Brown, Tray, New Hanover, 15.24, w:-0.5. 10, Griffin, Travis, West Charlotte, 15.39, w:-0.5. 11, Tisdale, Otis, West Mecklenburg, 15.51, w:-1.4. 12, Deberry, Josh, Reynolds, R. J., 15.73, w:-0.5. 13, Brown, Dominique, Robinson, J. M., 16.41, w:-1.4. 14, Boyd, Ian, Watauga, 17.03, w:-0.5. --, Sparks, Miles, New Bern, FS, w:-1.4. --, Stewart, Austin, East Mecklenburg, DQ, w:-1.4.

Men's 110 Meter Hurdles Finals
(w: 0.2) 1, Davis, Wayne, SE Raleigh, 13.58. 2, Jackson, Lamont, Reynolds, R. J., 14.10. 3, Nunley, Malcom, SE Raleigh, 14.53. 4, Fleisher, Leon, Riverside, 14.78. 5, Colon, Anthony, Broughton, 14.82. 6, Ragland, Sherman, Southern Durham, 14.91. 7, King, Bradley, East Burke, 14.91. 8, Moore, Michael, South View, 15.06.

Men's 300 Meter Hurdles Preliminaries
1, Major, Ben, Smith, E. E., 37.43Q. 2, Jackson, Lamont, Reynolds, R. J., 37.64Q. 3, Nunley, Malcom, SE Raleigh, 37.76Q. 4, Colon, Anthony, Broughton, 38.45Q. 5, Samuels, Joseph, Vance, Z. B., 38.06Q. 6, Sparks, Miles, New Bern, 38.61Q. 7, Crawford, Justin, Ashbrook, 38.82Q. 8, Holmes, Aaron, South View, 39.66Q. 9, King, Bradley, East Burke, 38.92. 10, Broaden, Stanley, Ashley, 40.21. 11, Jenkins, James, Page, 40.40. 12, Larson, Brett, Panther Creek, 40.68. 13, Cornejo, Jose, McDowell, 40.71. 14, Conley, Thomas, Butler, 40.92. 15, Todd, TJ, Page, 41.76. --, Ragland, Sherman, Southern Durham, FS.

Men's 300 Meter Hurdles Finals
1, Major, Ben, Smith, E. E., 36.84. 2, Jackson, Lamont, Reynolds, R. J., 37.04. 3, Samuels, Joseph, Vance, Z. B., 38.10. 4, Sparks, Miles, New Bern, 39.43. 5, Nunley, Malcom, SE Raleigh, 39.44. 6, Crawford, Justin, Ashbrook, 39.97. 7, Colon, Anthony, Broughton, 40.18. 8, Holmes, Aaron, South View, 40.52.

Men's 4x100 Meter Relay
1, Mount Tabor (Johnson, Kaleb 11, Plummer, Eric 10, Stokes, Dwayne 10, Furr, Hunter 12), 41.33. 2, Mallard Creek (Browning, Matthew 10, Hunter, Josh 12, Cuthbertson, Josh 11, Lewis, Austin 12), 41.64. 3, Crest (Petty, Kwame 11, McSwain II, Harvey 09, Ledbetter, Rhaheim 09, Kee, Kendall 10), 42.20. 4, New Bern (Styron, Deshaun 12, Hendrix, Andrew 12, Price, Mike 12, Hendrix, Anthony 12), 42.24. 5, Seventy-First (Hopper, James 12, nixon, jon 10, hopkins, matt 12, leggett, carlvin 12), 42.27. 6, Vance, Z. B. (Logan, Josh 12, Ray, Jamil 10, Samuels, Jarrett 10, Stinson, Daure' 12), 42.41. 7, Rose, J. H. (Cosby, Xaine 11, McCassling, Henry 12, Vines, Deandre 10, Stevens, Emmanuel 10), 42.53. 8, Knightdale (Jackson, Gregory 12, Horton, Joseph 09, Carmon, Dontrez 11, Jones, Mar-Keo 10), 42.84. 9, Southern Durham (Lawerance, Desmond 11, Everett, Khamari 11, Fogg, Tyrell , Pettiford, Lamont 12), 42.92. 10, Britt, Jack (Barnes, Dario 12, White, Jerrod 12, McIntyre, Octavious 10, Johnson, Eric 11), 42.99. 11, East Mecklenburg (Johnson, Marquis 12, Sanders, Tray 12, Bratton, Nick 12, Franks, Erick 12), 43.03. 12, Apex (Lassiter, Chris 12, Carr, Brandon 12, Fogg, Kevin 12, Carr, Corey 12), 43.44. 13, Reynolds, R. J. (Mayes, Andy 11, Foye, Devontai 09, Richardson, Melvin 10, Gainey, Jake 10), 43.49. 14, Independence (Capers, Avius 11, Flemming, Nyjee 10, Brown, Kierre 11, Gamble, Adrien 10), 43.70. 15, Butler (Easter, Calvin 11, Sargent, Marcel 12, Bridges, Mark 10, Jackson, Allen 11), 43.79. --, Garner (Sanders, Terell 12, Davis, Jeremiah 11, Moore, Isaiah 11, Hunter, Ian 12), DNF.

Men's 4x200 Meter Relay
1, West Charlotte (Johnson, Santonio 11, Phronebarger, Tadarrin 12, Wright, Stanley 12, Grier, Britton 10), 1:27.08. 2, Mallard Creek (Browning, Matthew 10, Hunter, Josh 12, Cuthbertson, Josh 11, Lewis, Austin 12), 1:27.35. 3, Knightdale (Horton, Joseph 09, Jones, Mar-Keo 10, Carmon, Dontrez 11, Barnes, Christopher 12), 1:28.50. 4, Northern Durham (Smith, Michael 11, Davis, James 11, Carver, Chris 11, Redic, Patrick 12), 1:28.78. 5, Smith, E. E. (Latning, Lucas 11, Keaton, Yandis , Hodges, Derek 12, Major, Ben 12), 1:29.14. 6, Apex (Carr, Corey 12, Hayes, Malik 10, Fogg, Kevin 12, Carr, Brandon 12), 1:29.33. 7, Wakefield (Keith, RJ 12, Loose, Alex 11, Branch, Tray 12, Olusesi, Moyo 12), 1:30.08. 8, East Mecklenburg (McCoy, Tiant 11, Sanders, Tray 12, Bratton, Nick 12, Franks, Erick 12), 1:30.10. 9, Southern Durham (Ragland III, Sherman 10, Paulk, Andrew 12, Ragland, Sherman 12, Pettiford, Lamont 12), 1:30.47. 10, Southeast Raleigh (Howell, Kevin 12, Davis, Wayne 12, Hodge, Brenton 11,Nunley, Malcom 11), 1:30.73. 11, Reynolds, R. J. (Eldridge, Terron 11, Foye, Devontai 09, Richardson, Melvin 10, Gainey, Jake 10), 1:31.50. 12, Independence (Capers, Avius 11, Flemming, Nyjee 10, Brown, Kierre 11, Gamble, Adrien 10), 1:31.76. 13, Mount Tabor (Parker, Corey 10, Furr, Lawson 10, Green, Alphonso 11, Stokes, Blyre 11), 1:32.02. --, Ashbrook (Crawford, Justin 12, Good, Steven 11, Edwards, Darius 12, Boyd, Jay 12), DQ. --, Crest (Ledbetter, Rhaheim 09, McSwain II, Harvey 09, Ross, Jason 10, Kee, Kendall 10), DQ.

Men's 4x400 Meter Relay
1, New Bern (Hendrix, Anthony 12, Sparks, Miles 11, Howell, Demarcus 12, Hendrix, Andrew 12), 3:14.47. 2, West Charlotte (Johnson, Santonio 11, Wright, Stanley 12, Phillips, Ammar 11, Phronebarger, Tadarrin 12), 3:15.55. 3, Smith, E. E. (Scott, Joseph 11, Bogertey, Darius 12, Latning, Lucas 11, Major, Ben 12), 3:18.01. 4, Wakefield (Keith, RJ 12, Loose, Alex 11, Foreman, Trip 11, Murray, Shawn 12), 3:18.84. 5, Reynolds, R. J. (Allen, Shawn 11, Eldridge, Terron 11, Alfaro-Ortiz, Luis 11, Jackson, Lamont 12), 3:20.08. 6, Seventy-First (leggett, carlvin 12, lax, jaleel 12, butler, shamel 12, hopkins, matt 12), 3:21.33. 7, Cary (Taylor-Greene, Kway 10, Wilson, Bryan 12, Hill, Andrew 12, Hudson, Derrick 11), 3:21.99. 8, Northwest Guilford (Eley, Chris 10, Chandler, Josh 10, Farrar, Joshua 12, Brooks, Connor 12), 3:23.17. 9, Britt, Jack (Cureton, Devan 12, Blount, Justice 09, Locklear, Jordan 12, Hepburn, Sebastian 12), 3:24.36. 10, West Mecklenburg (Gladden, Richard 10, Funny, Carl 12, Tisdale, Otis 11, Johnson, Darrell 12), 3:24.71. 11, Green Hope (Carroll, Steven 12, Wolschlag, Andrew 11, Gilmore, Austin 12, Moakley, Patrick 12), 3:24.92. 12, Richmond (Davis, Devin 12, Brewington, Scottie 12, Diggs, Marcus 12, Love, Gabe 12), 3:25.70. 13, Mallard Creek (Asante, Kevin 10, Williams, Craig 12, Beach, Nick 10, Johnson, Chris 12), 3:27.29. 14, Butler (Conley, Thomas 12, Irias, Carlos 12, Covington, Maurice 12, Easter, Calvin 11), 3:29.09. 15, Berry Academy (Gibson, Larry 09, Walls, Christopher 11, Blakely, Michael 09, Richardson, Lamar 12), 3:34.66. 16, Providence (Taylor, Alex 12, Williams, Chris 10, Guthrie, Chad 10, Williams, Keon 11), 3:34.75.

Men's 4x800 Meter Relay
1, New Bern (Adams, Enonch 11, Hendrix, Andrew 12, Harpe, Steven , Hendrix, Anthony 12), 7:48.11. 2, Green Hope (Moakley, Patrick 12, Hefner, Scott 12, Black, Doug 12, Roshdy, Zak 12), 7:48.78. 3, South View (Williams, Jonathan 12, Holmes, Aaron 12, Pierce, Clayton 12, Wilson, Cedric 12), 7:57.16. 4, West Johnston (Baldwin, Eric 10, Garrett, Chris 10, Massengill, Chad 11, Peachee, Dakota 12), 7:59.94. 5, Hopewell (Dunford, Brandon 10, Day, Taylor 12, Silvestri, Corey 10, Reber, Collin 12), 8:01.67. 6, West Charlotte (Phillips, Ammar 11, England, Chris 10, Dorest, Janathan 11, Phronebarger, Tadarrin 12), 8:03.10. 7, Northwest Guilford (Rhodes, Ryan 12, Walton, Carl 09, Farrar, Joshua 12, Peffer, Eric 12), 8:03.87. 8, East Forsyth (Gordon, Tyler 12, Curnow, Ethan 12, Kilar, Anthony 12, Teeter, John 12), 8:06.07. 9, Knightdale (Brantley, Darius 12, Carmon, Dontrez 11, Newton, Travis 11, Merritt, Steven 12), 8:07.53. 10, Kell, Ardrey (Klecker, John 11, Rojas, Raphael 10, McClean, Thomas 09, Brimmers, Toby 12), 8:07.78. 11, Myers Park (Childress, John 12, Merrill, Sam 12, Al-Soqi, Hadi 12, Sidlovsky, Patrick 11), 8:08.28. 12, Cary (Abushouk, Assir 12, Hudson, Derrick 11, Taylor-Greene, Kway 10, Wilson, Bryan 12), 8:10.19. 13, Hoggard (Shelton, Blake 11, Pavia, Erik 12, Evans, Henry 12, Wofford, Charles 12), 8:10.50. 14, Watauga (McDonough, Thomas 12, Martin, Justin 10, Osborne, Daniel 10, Poulos, Ethan 09), 8:22.60. --, Enloe (Carthan, Ellington 09, Cappelletti, John 11, Capps, Chris 12, Carter, Nick 12), DQ.

Men's High Jump
1, Johnson, Jeffrey, Rose, J. H., 6-08. 2, Anderson, Tanner, East Burke, 6-06. 3, Aikens, Walter, Harding, J6-06. 4, Jones, Jermaine, New Hanover, J6-06. 5, Strathern, Gabe, East Chapel Hill, 6-04. 6, Hunter, Dominique, Reynolds, A. C., J6-04. 7, Northe, DeMarcus, Westover, J6-04. 8, Reber, Collin, Hopewell, J6-04. 9, Bell, Steven, SE Raleigh, 6-02. 10, Kirton, Jamal, Broughton, J6-02. 11, Sanders, Tray, East Mecklenburg, J6-02. 12, Holt, Jalen, SE Raleigh, 6-00. 13, Bennett, Will, Page, 5-10. 14, Asante, Kevin, Mallard Creek, J5-10. --, Shaw, Kareem, Smith, B.L., NH. --, Hartsfield, Kevin, Wake Forest-Rolesville, NH.

Men's Pole Vault
1, Zakula, Aaron, East Forsyth, 15-06.50. 2, Hodapp, Stephen, Butler, J 15-06.50. 3, Gilchrist, Greg, Millbrook, 15-02. 4, Calhoun, Kevin, North
Davidson, 14-06.50. 5, Swick, Shane, Clayton, 13-06.50. 6, Hollingsworth, Garret, East Chapel Hill, J13-06.50. 7, Deal, Luke, Apex, J13-06.50. 8, Fowler, Eric, East Forsyth, 13-00.50. 9, Johnson, Henry, Smithfield-Selma, 12-06.50. 9, Jones, Jacob, Garner, 12-06.50. 9, Boyd, Ian, Watauga, 12-06.50. 12, Jones, Zack, East Burke, 12-00.50. 13, Brady, Ryan, North Meck, 11-06.50. 13, Stowe, Jacob, Butler, 11-06.50. --, Shattuck, Trevor, Clayton, NH. --, Wilson, James, Cary, NH.

Men's Long Jump
1, Aikens, Walter, Harding, 23-08.25, w:0.8. 2, Carr, Lincoln, Pine Forest, 23-07, w:2.0. 3, Samuels, Jarrett, Vance, Z. B., 23-04.50, w:0.9. 4,
Samuels, Joseph, Vance, Z. B., 22-10.50, w:0.6. 5, Lewis, Austin, Mallard Creek, 22-10, w:1.6. 6, Logan, Josh, Vance, Z. B., 22-08.50, w:1.0. 7,
Johnson, Jeffrey, Rose, J. H., 22-07.50, w:2.2. 8, Price, Mike, New Bern, 22-04.50, w:-1.2. 9, Bell, Steven, SE Raleigh, 22-03, w:2.5. 10, Toomer, Bret, Pinecrest, 21-01, w:0.4. 11, Shingu, Christian, Berry Academy, 20-10, w:1.8. 12, Grindle, Marcus, Rose, J. H., 20-07.50, w:1.4. 13, Humphrey, Tolison, Myers Park, 20-03.75, w:1.7. 14, Barren, Phillip, Athens Drive, 20-03, w:0.1. 15, Brown, Kierre, Independence, 20-02, w:0.6. 16, Jones, Jermaine, New Hanover, 18-04.50, w:1.0.

Men's Triple Jump
1, Kennedy, Desmeion, High Point Centr, 47-02.50, w:2.5. 2, Ledbetter, David, High Point Centr, 46-10, w:0.7. 3, Fogg, Kevin, Apex, 46-08, w:2.8. 4, Williams, Craig, Mallard Creek, 46-06.50, w:2.3. 5, Bell, Steven, SE Raleigh, 45-08.25, w:1.1. 6, Marant, Carl, Sanderson, 45-03, w:1.6. 7, Peeler, Malcolm, Crest, 44-05, w:0.8. 8, Aikens, Walter, Harding, 43-09, w:0.4. 9, Shingu, Christian, Berry Academy, 43-06.75, w:1.5. 10, Figgers, Michael, Hopewell, 43-05.50, w:1.8. 11, Debro, Josh, East Burke, 43-05, w:+0.0. 12, Holt, Jalen, SE Raleigh, 41-11.50, w:0.8. 13, Jent, Chase, Ashley, 41-09, w:0.9. 14, Turrentine, Kyle, Northern Durham, 41-08.50, w:2.1. 15, Council, Johnnie, Leesville Road, 40-10, w:0.9.

Men's Shot Put
1, Shatley, Tyler, East Burke, 59-09. 2, McAdoo, Jared, Chapel Hill, 53-00. 3, Hunter, Fre'Shad, Cary, 50-08.50. 4, Dingle, Neshawn, Robinson, J. M., 50-07.50. 5, Sansotta, Nick, Butler, 49-05. 6, Smith, Chris, East Wake, 49-03. 7, Barbour, Kyle, Clayton, 49-01.50. 8, Pineda, Jordan, Watauga, 49-00. 9, Locust, Wesley, Mallard Creek, 48-08.50. 10, Ramirez, Ben, Robinson, J. M., 48-04. 11, freeman, corey, Hoke, 48-02.50. 12, Underwood, Shaun, Fuquay-Varina, 46-11.50. 13, Palma, Eloheim, Cary, 46-02. 13, Grant, D'Vonte, Mallard Creek, 46-02. 15, Moore, Devin, East Mecklenburg, 44-10.25. 16, Moore, Darren, Westover, 43-04.

Men's Discus Throw
1, Barfield, Chris, Cary, 161-00. 2, Barbour, Kyle, Clayton, 158-02. 3, Clavette, Courtland, Reynolds, A. C., 151-11. 4, Ray, Keegan, Chapel Hill,
151-00. 5, Underwood, Shaun, Fuquay-Varina, 146-09. 6, Pineda, Jordan, Watauga, 143-00. 7, Freeman, James, Rose, J. H., 142-09. 8, Sansotta, Nick, Butler, 141-08. 8, Bell, Ricky, Davie County, 141-08. 10, Tawamd, Yannic, Mallard Creek, 134-05. 11, Hughes, Dylan, Pine Forest, 122-08. 11, Israel, Everette, New Hanover, 122-08. 13, Rossman, Kenley, Robinson, J. M., 122-03. 14, Prince, Greg, Mount Tabor, 108-06.

Women - Team Rankings - 18 Events Scored
1) Southeast Raleigh 54
2) Myers Park 48
3) Butler 46
4) West Charlotte 36
5) Harding University 32
6) North Mecklenburg 28
6) Millbrook 28
8) Page 24
8) Jordan 24
10) Leesville Road 22
11) West Johnston 21
12) Britt, Jack 20
13) Rose, J. H. 19
14) Vance, Z. B. 18
15) Cary 17
16) Mount Tabor 15
17) Panther Creek 14
18) Clayton 13
18) Riverside 13
18) Kell, Ardrey 13
21) Reynolds, A. C. 12
22) Watauga 10
22) East Chapel Hill 10
22) Seventy-First 10
25) Enloe 9
25) Apex 9
27) Northern Durham 8
27) New Hanover 8
27) Weddington 8
27) Pinecrest 8
27) Holly Springs 8
32) High Point Central 7
33) Smith, B. L. 6
33) Providence 6
33) Northwest Guilford 6
33) Lumberton 6
33) Hopewell 6
38) Fuquay-Varina 5
38) West Forsyth 5
38) East Mecklenburg 5
41) Wakefield 4
41) Southern Durham 4
43) Sanderson 3
44) South View 1
44) Mallard Creek 1

Men - Team Rankings - 18 Events Scored
1) New Bern 46
2) Mount Tabor 40
3) Green Hope 32
3) Southeast Raleigh 32
5) West Charlotte 29
6) Mallard Creek 27
7) Cary 26
7) Vance, Z. B. 26
9) Chapel Hill 25
10) Smith, E. E. 24
11) Reynolds, R. J. 20
11) East Burke 20
13) High Point Central 18
14) Southern Durham 17
15) North Davidson 16
15) East Forsyth 16
15) Rose, J. H. 16
18) Wakefield 14
18) Clayton 14
20) Butler 12.50
21) Broughton 12
22) Pine Forest 11
22) Apex 11
22) Northwest Guilford 11
25) Reynolds, A. C. 9
25) Northern Durham 9
27) South View 8
27) Crest 8
27) Britt, Jack 8
30) East Chapel Hill 7
30) Knightdale 7
30) Seventy-First 7
33) Richmond 6
33) West Johnston 6
35) Robinson, J. M. 5
35) New Hanover 5
35) Hopewell 5
35) Jordan 5
35) Ashbrook 5
40) Watauga 4
41) Kell, Ardrey 3
41) Hoggard 3
41) Smithfield-Selma 3
41) East Wake 3
45) Independence 2
45) Westover 2
47) Providence 1
47) Myers Park 1
47) Leesville Road 1
47) Pinecrest 1
47) East Mecklenburg 1
52) Davie County 0.50


Related Stories
Signee Update: Hunter Furr
 -by InsideCarolina.com  May 15, 2009
Shatley, Ford Named Athletes of the Year
 -by PrepNC.com  May 7, 2009
Furr Makes It Official
 -by InsideCarolina.com  Feb 4, 2009

MAGAZINE COVERAGE
Get the 2014 Scout.com Recruiting Yearbook with an annual Total Access Pass
Sign Up Today!

Free Email Newsletter
Don't miss any news or features from PrepNC.com. Subscribe to our newsletter to have our newest articles emailed to you on a daily or weekly basis.
Click here for a list of all Team Newsletters.

Add Players to My HotList
Get free email alerts with news about your favorite players. Click name to add to My HotList.
RB Hunter Furr (profile)
FB Tyler Shatley (profile)
[View My HotList]
Add Topics to My HotList
Get free email alerts with news about your favorite topics. Click link to add to My HotList.
Football > Clemson > Recruiting
Football > North Carolina > Recruiting
[View My HotList]